Jakiś czas temu Naczelny Sąd Administracyjny zajmował się sprawą znaku „VITAMIN SHOT”[1]. Prawo ochronne na ten znak zostało unieważnione z uwagi na opisowy charakter znaku względem towarów dla których oznaczania został on przeznaczony.
Opisowość oznaczenia została stwierdzona przez Urząd Patentowy RP w stosunku do takich towarów jak dietetyczne substancje przystosowane do celów medycznych, mineralne dodatki do żywności, dodatki odżywcze do celów leczniczych, preparaty farmaceutyczne, preparaty witaminowe, preparaty z mikroelementami dla ludzi i zwierząt, żywność dietetyczna dla celów leczniczych; woda mineralna i gazowana, woda stołowa, napoje izotoniczne, napoje izotoniczne w proszku, napoje bezalkoholowe, napoje energetyzujące, preparaty do produkcji napojów, esencje do produkcji napojów, napoje i soki owocowe, soki warzywne.
Urząd Patentowy RP podkreślił, że opisowy charakter względem towarów, do oznaczania których przeznaczony został znak, przez słowo "vitamin" (czytane po polsku tak samo jak po angielsku: „witamin”) jest bezsporny. Słowo to w ocenie organu wskazuje bezpośrednio na grupę organicznych związków chemicznych (witaminy) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, stanowiących składnik m.in. żywności, czy innych produktów w klasie 5 objętych wykazem spornego znaku. W przypadku słowa „shot”, Urząd Patentowy RP uznał, że ten anglojęzyczny termin będzie zrozumiały dla większości społeczeństwa, a więc również dla docelowego kręgu odbiorców, jako „porcja”, „dawka”.
W konsekwencji Urząd Patentowy RP uznał, że znak „VITAMIN SHOT” może służyć jako oznaczenie rodzaju lub składu towarów w klasie 5, gdyż "preparaty witaminowe" stanowią "dawkę witamin", natomiast pozostałe preparaty, substancje i dodatki mogą "dawkę witamin" zawierać. Podobny związek organ dostrzegł również względem towarów z klasy 32, w stosunku do których "VITAMIN SHOT" może być traktowany jako informacja o zawartości, czy składzie.
NSA, podobnie jak Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Urzędu Patentowego potwierdzając, że „VITAMIN SHOT” ma charakter opisowy względem powyższych towarów. NSA stwierdził, iż angielskie słowo "SHOT" jest zrozumiałe dla docelowego kręgu polskich odbiorców, gdyż nastąpiło jego spolszczenie. NSA wskazał ponadto, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało, że termin „SHOT” był używany na rynku w Polsce w kontekście napojów energetyzujących jeszcze przed datą zgłoszenia znaku towarowego „VITAMIN SHOT”, co świadczy o jego znajomości przez konsumentów krajowych w dacie zgłoszenia ww. znaku towarowego.
Warto również podkreślić, że w uzasadnieniu swojego wyroku NSA odniósł się do wcześniejszych analogicznych ocen dokonanych przez EUIPO, dotyczących oznaczeń „VITAMIN SHOT”, którym odmówiono rejestracji z uwagi na ich opisowy charakter.
[1] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. II GSK 720/18