ładowanie
Menu
Oznaczanie reklam w mediach społecznościowych według wytycznych Prezesa UOKIK

Oznaczanie reklam w mediach społecznościowych według wytycznych Prezesa UOKIK

Pod koniec września 2022 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) wydał „Rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych” (Rekomandacje). Dokument ten został sporządzony we współpracy ze Związkiem Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR oraz Radą Reklamy, a także z podmiotami ze środowiska naukowego[1].

W Rekomendacjach wyjaśniono, że obecnie brak jest szczegółowych regulacji prawnych w zakresie oznaczania materiałów reklamowych w mediach społecznościowych (takich jak: Instagram, Facebook, TikTok czy Youtube). Stąd też w mediach społecznościowych można obserwować zróżnicowaną praktykę w tym zakresie, która niekiedy nie jest zgodna z ogólnymi zasadami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa.

W związku z powyższym Prezes UOKIK przygotował Rekomendacje, które mogą stanowić wskazówkę przy interpretacji wymagań stawianych uczestnikom obrotu w obszarze mediów społecznościowych przez obecnie obowiązujące przepisy prawne.

W Rekomendacjach wyjaśniono w pierwszej kolejności, że zgodnie z ogólną zasadą treści reklamowe nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd. Reklama wprowadzająca w błąd jest bowiem uznawana za czyn nieuczciwej konkurencji[2] i nieuczciwą praktykę rynkową[3], a także może stanowić działanie godzące w zbiorowe interesy konsumentów. Stąd też każda reklama (treść komercyjna lub materiał reklamowy) powinna być odróżniona od informacji neutralnej.

W Rekomendacjach opracowane zostały, jako punkt wyjścia, definicje, które nie zostały zamieszczone wprost w przepisach prawa, lub które w ocenie Prezesa UOKiK wymagały doprecyzowania. Dotyczy to definicji takich terminów jak: influencer, media społecznościowe, reklama, agencja reklamowa, reklamodawca, czy obserwatorzy.

Współprace komercyjne

W Rekomendacjach wyjaśniono także, że każda forma współpracy, w której influencer w zamian za swoje świadczenie (np. post, publikację video) otrzymuje od agencji reklamowej lub reklamodawcy korzyść materialną, jest współpracą komercyjną. Przy czym, jak można wnioskować na podstawie Rekomendacji, dla istnienia komercyjnego charakteru współpracy bez znaczenia jest co do zasady forma umowy, na podstawie której współpraca się odbywa, w tym czy umowa została zawarta na piśmie, ustnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej czy komunikatorów społecznościowych, a także na jaki czas taka umowa została zawarta. Co do zasady także bez znaczenia jest rodzaj korzyści materialnej, którą w ramach współpracy otrzymuje influencer. Korzyścią materialną będzie nie tylko korzyść pieniężna, ale także rzeczowa, m.in.: produkty lub usługi, zniżki na zakup produktów/usług, zyski z linków afiliacyjnych, czy vouchery promocyjne. Co więcej, współpracą komercyjną Prezes UOKiK objął zarówno sytuację, w której  reklamodawca posiada, jak również w której reklamodawca  nie posiada wpływu na treść materiału przygotowanego przez influencera.

Autopromocja

Prezes UOKIK w Rekomendacjach zamieścił także wytyczne odnoszące się do szczególnego rodzaju treści komercyjnej, jaką jest autopromocja. Autopromocja opisana została w Rekomendacjach jako reklama marki własnej, w tym własnych produktów lub usług. Autopromocja w ocenie Prezesa UOKiK ma miejsce m.in. wówczas, gdy influencer prowadząc działalność gospodarczą (niezależnie od jej formy prawnej), reklamuje na swoich kanałach społecznościowych własne produkty lub usługi. W Rekomendacjach podkreślono, że autopromocja, jako reklama, także wymaga stosownego oznaczenia. Celem bowiem publikacji materiałów dotyczących produktów i usług własnych jest ich wzrost sprzedaży. W konsekwencji w Rekomendacjach przyjęto, że autopromocja także należy do sfery komercyjnej działalności influencera.

Prezenty (paczki PR)

W Rekomendacjach wyróżniono dodatkowo publikacje, które dotyczą otrzymywania przez influencerów przesyłek PR-owych. Spotykaną bowiem praktyką jest przesyłanie infuencerom przez agencję reklamowe lub reklamodawców prezentów, tzw. paczek PR. Prezenty tego rodzaju charakteryzują się niewielką wartością, influencer nie ma obowiązku ich zwracać, jak również nie ma obowiązku z tego tytułu uiszczać płatności na rzecz agencji reklamowej lub reklamodawcy. Jednocześnie nie otrzymuje oddzielnego wynagrodzenia za ewentualną promocję. Agencja reklamowa lub reklamodawca nie zleca wprost takiemu influencerowi publikacji materiałów promocyjnych w social mediach. Decyzja o takiej publikacji oraz jej formie zależy jedynie od samego influcenera.

W odniesieniu do otrzymywanych prezentów przez influencerów Prezes UOKIK w Rekomendacjach rozróżnia dwie sytuacje: 1) publikacja dotyczy pierwszego prezentu od danej marki oraz 2) publikacja dotyczy ponownych prezentów od tej samej marki.

W pierwszym przypadku w ocenie Prezesa UOKIK influencer powinien poinformować obserwatorów, że produkt otrzymał w prezencie. Nie ma jednak co do zasady obowiązku oznaczania materiału jako komercyjnego. W drugim przypadku wymaga się, aby influcencer oznaczył materiał jako reklamowy. Zdaniem Prezesa UOKIK darczyńca przekazując kolejne prezenty influencerowi może w ten sposób wynagradzać mu dotychczasowe działania, a influencer może publikować pozytywne materiały na temat otrzymanych paczek PR oczekując kolejnych podarunków, lub podjęcia współpracy płatnej z reklamodawcą. Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa UOKIK w drugim z opisanych przypadków przekaz kierowany do obserwatorów przestaje mieć charakter neutralny.

Sposoby oznaczania

Mając na uwadze powyższe Prezes UOKIK podkreśla, że influencerzy każdorazowo przed opublikowaniem treści w mediach społecznościowych powinni zweryfikować, czy dany materiał jest materiałem o charakterze reklamowym/komercyjnym. Jeżeli przekaz ma charakter reklamowy/komercyjny, Prezes UOKiK rekomenduje także wykorzystanie tzw. oznaczania dwupoziomowego. Mowa tu o oznaczaniu materiałów reklamowych przy wykorzystaniu funkcjonalności udostępnionych w ramach danej platformy społecznościowej do oznaczania treści komercyjnych (pierwszy poziom). Dodatkowo (drugi poziom) niezależne oznaczanie tych treści we własnym zakresie (np. w opisie, na zdjęciu lub filmie, w narracji materiału).

Na marginesie warto również wspomnieć, że wraz za Rekomendacjami zostało stworzone specjalne bezpłatne narzędzie, tj. filtr AR na Instagram i Facebook o nazwie OznaczamReklamy. Narzędzie to pozwala oznaczać materiały o charakterze komercyjnym i jest stosowane właśnie do dwupoziomowego oznaczania.

Rekomendacje jednocześnie zawierają przykłady oznaczeń materiałów reklamowych, które w ocenie Prezesa UOKiK mogłyby zostać uznane za czytelne, jednoznaczne i zrozumiałe. Takimi oznaczeniami mogą być te, które:

  • są w widocznym miejscu, np. na początku opisu lub nagrania,
  • wyróżniają się względem pozostałej treści,
  • napisane są wyraźną i wystarczająco dużą czcionką,
  • są w języku polskim, o ile profil jest prowadzony w tym języku,
  • wykorzystują określenia jednoznacznie wskazujące na komercyjny charakter publikacji.

W celu uniknięcia wątpliwości Prezes UOKIK wskazał także przykłady rekomendowanych oznaczeń:

  • Materiałów reklamowych (m.in.): #reklama, #MateriałReklamowy, #WspółpracaReklamowa, #PostSponsorowany, #MateriałSponsorowany, #PłatnaWspółpraca, #WideoReklamowe, #RelacjaSponsorowana, Reklama marki XYZ, Płatna współpraca z marką XYZ.

W ocenie Prezesa UOKiK nie są jednocześnie dozwolone oznaczenia:

- w języku innym niż polski (np. #advertisement, #collaboration),

- w formie skrótowej (np. #ad, #promo,#rek)

- w niejednoznacznej formie (#współpraca; materiał powstał we współpracy z… - nie podkreślają bowiem faktu uzyskania korzyści przez influencera).

 

  • Autopromocji (m.in.): #autopromocja, #autoreklama, #MarkaWłasna
  • Paczek PR (m.in.): #prezent #podarunek

Ponadto zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Rekomendacjach oznaczenie materiałów reklamowych w taki sposób, że informacja jest: (1) umieszczona w niewidocznym miejscu, (2) w kolorze zlewającym się z tłem, (3) napisana niewyraźną lub zbyt małą czcionką, (4) z błędami ortograficznymi, czy w innym języku niż polski lub (5) z użyciem niejednoznacznych określeń, niewskazujących na komercyjny charakter treści, może zostać uznane za nieczytelne, niejednoznaczne, niezrozumiałe, a zatem za wprowadzające konsumentów w błąd.

Przygotowane przez Prezesa UOKIK Rekomendacje wyjaśniają wiele aspektów związanych z działalnością reklamową influencerów w mediach społecznościowych. Mogą stanowić punkt odniesienia i praktyczne wskazówki dla twórców online (influencerów), reklamodawców, czy agencji PR.

 


[1] https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18898&news_page=2.

[2] Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1233).

[3] Ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2070).

O czym piszemy?
nierówne traktowanie kpc procedura cywilna prawa konsumenta konsument materiał reklamowy współpraca reklamowa twórca online treści sponsorowane influencer reklama uokik social media influencer marketing kontrola trzeźwości badanie trzeźwości sklep internetowy regulamin sprzedaży obowiązek informacyjny usługa cyfrowa handel elektroniczny dyrektywa 2019/2161 dyrektywa Omnibus ochrona osób zgłaszających naruszenia prawa Dyrektywa 2019/1937 sygnaliści work-life balance elastyczna organizacja pracy urlop rodzicielski urlop opiekuńczy urlop ojcowski opisowość znaku szczepienia znak dźwiękowy pracownik kontrola trzeźwości pracownika alkohol kontrola kolor znak graficzny opis znaku Sąd UE znak towarowy gry hazardowe gra losowa legalny konkurs konkurs loteria promocyjna loteria e-commerce ocena podobieństwa inkorporacja znaku początek znaku obowiązek informacyjny instytucja finansowa pracownicze plany kapitałowe administrator danych PPK rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych rażące niedbalstwo rozporządzenie 2016/679 przetwarzanie danych dane osobowe zgoda RODO ubezpieczenia umowa o dzieło ZUS kodeks pracy wynagrodzenie płeć mobbing dyskryminacja prawo pracy dowód publiczne rozpowszechnianie Dyrektywa 2001/29/WE prawa autorskie lista pending ogólnie uznane dowody naukowe komunikacja elektroniczna informacja handlowa newsletter marketing usługi elektroniczne prawo telekomunikacyjne ecommerce renomowany znak towarowy renoma ocena całościowa sąd suplementy diety żywność rozporządzenie 1924/2006 oświadczenia zdrowotne oświadczenia nieswoiste sprzeczność z porządkiem publicznym wtórna zdolność odróżniająca zdolność odróżniająca Rozporządzenie 2017/1001 unieważnienie bezwzględne podstawy odmowy rejestracji znaku dobre obyczaje EUIPO znaki towarowe oznakowanie life sciences własność intelektualna CE recepta TSUE oprogramowanie medyczne oprogramowanie wyroby medyczne
Najnowsze artykuły
Tagi
Najnowsze
Do góry
nierówne traktowanie kpc procedura cywilna prawa konsumenta konsument materiał reklamowy współpraca reklamowa twórca online treści sponsorowane influencer reklama uokik social media influencer marketing kontrola trzeźwości badanie trzeźwości sklep internetowy regulamin sprzedaży obowiązek informacyjny usługa cyfrowa handel elektroniczny dyrektywa 2019/2161 dyrektywa Omnibus ochrona osób zgłaszających naruszenia prawa Dyrektywa 2019/1937 sygnaliści work-life balance elastyczna organizacja pracy urlop rodzicielski urlop opiekuńczy urlop ojcowski opisowość znaku szczepienia znak dźwiękowy pracownik kontrola trzeźwości pracownika alkohol kontrola kolor znak graficzny opis znaku Sąd UE znak towarowy gry hazardowe gra losowa legalny konkurs konkurs loteria promocyjna loteria e-commerce ocena podobieństwa inkorporacja znaku początek znaku obowiązek informacyjny instytucja finansowa pracownicze plany kapitałowe administrator danych PPK rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych rażące niedbalstwo rozporządzenie 2016/679 przetwarzanie danych dane osobowe zgoda RODO ubezpieczenia umowa o dzieło ZUS kodeks pracy wynagrodzenie płeć mobbing dyskryminacja prawo pracy dowód publiczne rozpowszechnianie Dyrektywa 2001/29/WE prawa autorskie lista pending ogólnie uznane dowody naukowe komunikacja elektroniczna informacja handlowa newsletter marketing usługi elektroniczne prawo telekomunikacyjne ecommerce renomowany znak towarowy renoma ocena całościowa sąd suplementy diety żywność rozporządzenie 1924/2006 oświadczenia zdrowotne oświadczenia nieswoiste sprzeczność z porządkiem publicznym wtórna zdolność odróżniająca zdolność odróżniająca Rozporządzenie 2017/1001 unieważnienie bezwzględne podstawy odmowy rejestracji znaku dobre obyczaje EUIPO znaki towarowe oznakowanie life sciences własność intelektualna CE recepta TSUE oprogramowanie medyczne oprogramowanie wyroby medyczne
Czy dyskryminacja w pracy oznacza także nierówne traktowanie?
Prawo do rozmyślenia się. Konsument na zakupach internetowych
Postępowanie z udziałem konsumentów – nowe regulacje w zakresie procedury cywilnej
Oznaczanie reklam w mediach społecznościowych według wytycznych Prezesa UOKIK
Badanie trzeźwości pracownika – projektowane zmiany w Kodeksie pracy